Като се има предвид експлоатационният опит на серийно и експериментално оборудване от съществуващи типове, разработването на нови образци започва в началото на седемдесетте. Обещаващ комплекс за търсене и евакуация, който трябваше да влезе в няколко превозни средства наведнъж, получи наименованието PEC-490. Лесно е да се види, че числата в това обозначение съответстват на съветската система от индекси за автомобилен транспорт. Числото "490" показва, че новите проби ще бъдат категоризирани като специални превозни средства с обща телесна маса в диапазона 8-14 тона.
Тестовият автомобил се тества. Снимка на Държавния военно -технически музей / gvtm.ru
Тестове през студения сезон. Снимка Kolesa.ru
Новите компоненти и възли, отличаващи се с намаленото си тегло, направиха възможно значително да се намали теглото на превозното средство за всички терени, въпреки че не доведоха до забележимо намаляване на размерите. Дължината на ЗИЛ -49042 е 8, 96 м, ширина - 2, 6 м, височина - 2, 5 м. Междуосието достига 4,8 м с следа от 2, 1 м. Пътният просвет е 448 мм. Поради използването на нови конструктивни елементи, собственото тегло на превозното средство е увеличено до 6415 кг. Полезен товар - 2 т. Според изчисленията земноводното може да достигне скорост до 75-80 км / ч по магистралата. На вода този параметър достига 8-9 км / ч.
Прототипът на новия модел във фабриката е боядисан в цвят каки, подобен на военната техника. На вратите на пилотската кабина беше изписан опашката номер "44". Използвани са и регистрационни табели "11-43 тест". Известно е, че заводските вещици не са могли да минат покрай новия автомобил. Заради характерното си оцветяване и амфибийните способности, теренното превозно средство получи прякор „Крокодил“.